14  Informacje o FLIR Systems

Powstała w 1978 r. firma FLIR Systems zapisała się w historii jako pionier rozwoju systemów termowizyjnych. Jest światowym liderem w projektowaniu,‎ wytwarzaniu i sprzedaży tych systemów,‎ używanych do różnych celów w sektorze handlowym,‎ przemysłowym i publicznym. Obecnie FLIR Systems łączy dorobek pięciu firm,‎ które od 1958 r. osiągały znaczące sukcesy na rynku technologii termowizyjnych — szwedzkiej AGEMA Infrared Systems (dawniej AGA Infrared Systems)‎,‎ trzech amerykańskich Indigo Systems,‎ FSI i Inframetrics oraz francuskiej Cedip.
Od 2007 r. firma FLIR Systems nabyła kilka spółek o wiodącym na świecie doświadczeniu w zakresie technologii czujników:
Graphic

Rysunek 14.1  Dokumenty patentowe z wczesnych lat 60-tych

FLIR Systems ma trzy zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych (Portland,‎ Boston,‎ Santa Barbara)‎ i jeden w Szwecji (Sztokholm)‎,‎ a od 2007 roku także w Tallinie w Estonii. Klienci na całym świecie są obsługiwani przez biura sprzedaży bezpośredniej — w Belgii,‎ Brazylii,‎ Chinach,‎ Francji,‎ Hongkongu,‎ Japonii,‎ Niemczech,‎ Stanach Zjednoczonych,‎ Szwecji,‎ Wielkiej Brytanii i Włoszech — a także rozbudowaną sieć agentów i dystrybutorów.
FLIR Systems nadaje kierunek rozwojowi branży kamer termowizyjnych. Przewidujemy zapotrzebowanie rynku,‎ bezustannie udoskonalając nasze dotychczasowe produkty i opracowując nowe. Firma ma na swoim koncie takie kamienie milowe w rozwoju i konstrukcji produktów,‎ jak chociażby wprowadzenie na rynek pierwszych zasilanych z akumulatorów kamer przenośnych do inspekcji instalacji przemysłowych czy pierwszej niechłodzonej kamery termowizyjnej.
Graphic

Rysunek 14.2  1969 r.: Thermovision Model 661. Kamera ważyła około 25 kg,‎ oscyloskop — 20 kg,‎ a stojak — 15 kg. Ponadto operatorowi potrzebna była do pracy prądnica prądu przemiennego o napięciu 220 V oraz 10-litrowy zbiornik z ciekłym azotem. Na lewo od oscyloskopu widoczny jest moduł zewnętrzny Polaroid (6 kg)‎.

Graphic

Rysunek 14.3  2015 r.: FLIR One,‎ kamera dla smartfonów iPhone i z systemem Android. Waga: 90 g.

FLIR Systems wytwarza wszystkie istotne podzespoły mechaniczne i elektroniczne poszczególnych układów kamery. Od projektowania i produkcji detektorów,‎ poprzez obiektywy i elektronikę układów,‎ po testowanie końcowe i wzorcowanie — wszystkie etapy produkcji są realizowane i nadzorowane przez naszych inżynierów. Dogłębna wiedza i doświadczenie tych specjalistów gwarantuje precyzję i niezawodność wszystkich istotnych podzespołów,‎ które po zmontowaniu tworzą kamerę termowizyjną.

14.1  Nie tylko kamery termowizyjne

W firmie FLIR Systems zdajemy sobie sprawę,‎ że nasza rola wykracza poza wytwarzanie najlepszych systemów kamer termowizyjnych. Postawiliśmy sobie za cel umożliwienie wszystkim użytkownikom naszych systemów kamer termowizyjnych zwiększenia wydajności pracy poprzez udostępnienie im najlepszego pakietu oprogramowania kamery. Sami opracowujemy oprogramowanie przeznaczone specjalnie na potrzeby takich dziedzin,‎ jak konserwacja profilaktyczna,‎ badania i rozwój oraz monitorowanie procesów. Większa część oprogramowania jest dostępna w wielu językach.
Dla wszystkich naszych kamer termowizyjnych oferujemy bogatą gamę akcesoriów pozwalających przystosować posiadany przez użytkownika sprzęt do najbardziej wymagających zastosowań termograficznych.

14.2  Dzielimy się naszą wiedzą

Chociaż nasze kamery są projektowane w taki sposób,‎ aby były maksymalnie przyjazne dla użytkownika,‎ w termografii nie wystarczy znajomość sposobu obsługi kamery. Dlatego też firma FLIR Systems powołała do życia ośrodek szkoleń w zakresie termografii ITC (Infrared Training Center)‎,‎ będący odrębną jednostką organizacyjną oferującą certyfikowane kursy szkoleniowe. Uczestnictwo w jednym z kursów ITC pozwala nabyć umiejętności praktyczne.
Personel ITC zapewnia pomoc w praktycznym wykorzystaniu teorii termografii w konkretnych zastosowaniach.

14.3  Obsługa klientów

FLIR Systems posiada ogólnoświatową sieć serwisową kamer. W przypadku jakiegokolwiek problemu z kamerą lokalne centra serwisowe dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą,‎ aby rozwiązać go w jak najkrótszym czasie. Dzięki temu nie trzeba wysyłać kamery na drugi koniec świata ani rozmawiać z kimś,‎ kto mówi w innym języku.