10  Obsługa

10.1  Ładowanie akumulatora

10.1.1  Ładowanie akumulatora za pomocą zasilacza FLIR‎

Wykonaj następujące czynności:

Podłącz zasilacz do gniazdka ściennego.

Podłącz przewód zasilacza do złącza USB kamery. Informacje na temat dostępu do złącza USB zawiera sekcja 10.3 Dostęp do komory złącz.

10.1.2  Ładowanie akumulatora za pomocą ładowarki FLIR‎.

Wykonaj następujące czynności:

Podłącz ładowarkę do gniazdka ściennego.

Wyciągnij akumulator z kamery.

Graphic

Włóż akumulator do ładowarki.

10.1.3  Ładowanie akumulatora za pomocą kabla USB

Wykonaj następujące czynności:

Podłącz kamerę do komputera za pomocą kabla USB. Informacje na temat dostępu do złącza USB zawiera sekcja 10.3 Dostęp do komory złącz.

10.2  Włączanie i wyłączanie kamery

  • Naciśnij przycisk włączania/wyłączania,‎ aby włączyć kamerę.
  • Aby przejść do trybu gotowości kamery,‎ naciśnij i przytrzymaj przycisk włączania/wyłączania dłużej niż 3 sekundy,‎ ale krócej niż 10 sekund. Kamera zostanie automatycznie wyłączona po 6 godzinach.
  • W celu wyłączenia kamery naciśnij przycisk włączania/wyłączania i przytrzymaj go przez ponad 10 sekund.

10.3  Dostęp do komory złącz

10.3.1  Procedura

Wykonaj następujące czynności:

Zdejmij gumową osłonę z górnej części kamery.

Graphic

Chwyć mocno metalowy pierścień.

Graphic

Obróć pierścień o około 90° w lewo.

Graphic

Zdejmij plastikową wkładkę.

Graphic

10.4  Zmiana jednostki temperatury

10.4.1  Ogólne

Kamera wyświetla wartości temperatury w lub . Jednostkę temperatury można zmienić za pomocą przełącznika dostępnego w komorze złącz.

10.4.2  Procedura

Wykonaj następujące czynności:

Sposób dostępu do przełącznika jednostki temperatury opisano w sekcji 10.3 Dostęp do komory złącz.

Ustaw przełącznik jednostki temperatury w żądanym położeniu.

10.5  Zmienianie ustawień ( w narzędziu FLIR Tools‎)‎

10.5.1  Ogólne

Po podłączeniu kamery do FLIR Tools można uzyskać dostęp do wielu różnych ustawień urządzenia.
Karta umożliwiająca pobranie FLIR Tools znajduje się w walizce transportowej. Podłącz kamerę do komputera za pomocą kabla USB. Informacje na temat dostępu do złącza USB zawiera sekcja 10.3 Dostęp do komory złącz.

10.5.2  Karta Ustawienia ogólne

10.5.2.1  Rysunek

Graphic

10.5.2.2  Wyjaśnienie

Obszar Informacje o wbudowanym oprogramowaniu: aby sprawdzić,‎ czy istnieje nowa wersja oprogramowania wewnętrznego kamery,‎ kliknij przycisk Sprawdź,‎ czy są dostępne aktualizacje i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Obszar Przywracanie ustawień fabrycznych: aby przywrócić domyślne (fabryczne)‎ wartości wszystkich ustawień kamery,‎ kliknij przycisk Przywróć.

10.5.3  Karta Interfejs użytkownika

10.5.3.1  Rysunek

Graphic

10.5.3.2  Wyjaśnienie

Obszar Tryby kamery: aby włączyć określony tryb w kamerze,‎ zaznacz go. Więcej informacji o poszczególnych trybach kamery można przeczytać w rozdziale 10.5.4.2 Omówienie różnych trybów pracy kamery.
Dodaj własny obraz startowy: aby ustawić własny obraz,‎ który ma być wyświetlany podczas uruchamiania,‎ kliknij przycisk Browse i przejdź do żądanego pliku obrazu. Ta opcja jest przydatna na przykład do oznaczenia kamer przeciwpożarowych konkretnej jednostki. Umieszczając logo danej jednostki straży pożarnej i unikatowy numer identyfikacyjny na obrazie,‎ można monitorować wybrane kamery.

10.5.4  Tryby kamery

10.5.4.1  Ogólne

    Kamery serii FLIR Kx obsługują siedem różnych trybów pracy:
  1. Tryb podstawowy.
  2. Czarno-biały tryb strażacki.
  3. Tryb ogniowy.
  4. Tryb poszukiwawczo-ratowniczy.
  5. Tryb wykrywania ciepła.
  6. Tryb wykrywania chłodnych miejsc.
  7. Tryb analizy budynku.
Każdy tryb jest zoptymalizowany pod kątem określonych zadań strażaków. Oto dodatkowe różnice między poszczególnymi trybami:
  • Tryby z zielonymi ikonami (13 na liście)‎: kamera automatycznie przełącza się pomiędzy zakresem wysokiej czułości (od -20 do +‎150°C)‎ a zakresem niskiej czułości (od 0 do +‎500°C)‎,‎ gdy w jej polu widzenia pojawia się obiekt o temperaturze powyżej 150°C,‎ który zajmuje ponad 2% obrazu.
  • Tryby z niebieskimi ikonami (47 na liście)‎: zakres temperatur jest zablokowany w przedziale wysokiej czułości (od −20 do +‎150°C)‎. Jest to przydatne w razie konieczności uzyskania najlepszego obrazu obiektów o temperaturze poniżej 150°C,‎ nawet jeżeli w polu widzenia kamery znajdują się obiekty o temperaturze powyżej 150°C.

10.5.4.2  Omówienie różnych trybów pracy kamery

10.5.4.2.1  Tryb podstawowy
Graphic

Rysunek 10.1  Tryb podstawowy.

Tryb podstawowy to domyślny tryb pracy kamery. Jest to uniwersalny tryb do wstępnej interwencji pożarowej z funkcją ratownictwa i kontroli ognia. Kamera automatycznie przełącza się pomiędzy zakresami wysokiej i niskiej czułości w celu zapewnienia optymalnej jakości obrazu termowizyjnego przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznej i spójnej koloryzacji strefy pożaru.
  • Automatycznie ustawiany zakres.
  • Koloryzacja cieplna: od +‎150 do +‎500°C
  • Zakres wysokiej czułości: od -20 do +‎150°C.
  • Zakres niskiej czułości: od 0 do +‎500°C
10.5.4.2.2  Tryb przeciwpożarowy czarno-biały
Graphic

Rysunek 10.2  Tryb przeciwpożarowy czarno-biały.

Tryb przeciwpożarowy czarno-biały jest standardowym trybem przeciwpożarowym opartym na trybie podstawowym. To wielofunkcyjny tryb wstępnej interwencji przeciwpożarowej z operacjami ratowania życia i ograniczeniem rozprzestrzeniania ognia. W szczególności jest przeznaczony dla służb pożarniczych,‎ które nie chcą korzystać z funkcji koloryzacji cieplnej.
Kamera automatycznie przełącza się między zakresami wysokiej i niskiej czułości w celu utrzymania optymalnej jakości obrazu termowizyjnego.
  • Automatycznie ustawiany zakres.
  • Zakres wysokiej czułości: od -20 do +‎150°C.
  • Zakres niskiej czułości: od 0 do +‎500°C
10.5.4.2.3  Tryb pożaru
Graphic

Rysunek 10.3  Tryb pożaru.

Tryb pożaru przypomina tryb podstawowy,‎ jednakże cieplna koloryzacja pojawia się dla wyższych temperatur. Nadaje się do miejsc o wysokiej temperaturze tła,‎ gdzie występuje dużo aktywnych płomieni i wysoka temperatura otoczenia. Kamera automatycznie przełącza się między zakresami wysokiej i niskiej czułości w celu z jednej strony utrzymania optymalnej jakości obrazu termowizyjnego,‎ a z drugiej zapewnienia bezpiecznej i spójnej koloryzacji cieplnej.
  • Automatycznie ustawiany zakres.
  • Koloryzacja cieplna: od +‎250 do +‎500°C
  • Zakres wysokiej czułości: od -20 do +‎150°C.
  • Zakres niskiej czułości: od 0 do +‎500°C
10.5.4.2.4  Tryb poszukiwania i ratowania
Graphic

Rysunek 10.4  Tryb poszukiwania i ratowania.

Tryb poszukiwania i ratowania jest zoptymalizowany pod kątem utrzymania wysokiego kontrastu obrazu termowizyjnego podczas wyszukiwania osób w terenie,‎ budynkach albo wypadkach drogowych.
  • Tylko zakres wysokiej czułości.
  • Koloryzacja cieplna: od +‎100 do +‎150°C
  • Zakres wysokiej czułości: od -20 do +‎150°C.
10.5.4.2.5  Tryb wykrywania ciepła
Graphic

Rysunek 10.5  Tryb wykrywania ciepła.

Tryb wykrywania ciepła jest zoptymalizowany pod kątem wykrywania gorących miejsc podczas kontroli po zagaszeniu płomienia. Zabieg taki stosuje się zazwyczaj w celu potwierdzenia,‎ że nie pozostały żadne ukryte ogniska pożaru. Tryb może również służyć do wykrywania wzorców termicznych,‎ na przykład oznak obecności osób na fotelach po wypadkach samochodowych w celu zweryfikowania,‎ czy wszyscy ludzie zostali odnalezieni. Jest także wykorzystywany do szukania osób w wodzie i na otwartym terenie.
  • Tylko zakres wysokiej czułości.
  • Koloryzacja cieplna: 20% najwyższej temperatury w obrazie.
  • Zakres wysokiej czułości: od -20 do +‎150°C.
10.5.4.2.6  Tryb wykrywania chłodnych miejsc
Graphic

Rysunek 10.6  Tryb wykrywania chłodnych miejsc.

Tryb wykrywania chłodnych miejsc jest zoptymalizowany pod kątem wykrywania miejsc o niskiej temperaturze. Zazwyczaj ma to na celu zlokalizowanie ciągów powietrza.
  • Tylko zakres wysokiej czułości.
  • Koloryzacja zimna: 20% najniższej temperatury w obrazie.
  • Zakres wysokiej czułości: od -20 do +‎150°C.
10.5.4.2.7  Tryb analizy budynku
Graphic

Rysunek 10.7  Tryb analizy budynku.

Tryb analizy budynku służy do analizy budynków i wykrywania związanych z nimi nieprawidłowości. Obraz termowizyjny może być źródłem informacji na temat struktury,‎ konstrukcji mechanicznej,‎ instalacji wodnych i elektrycznych,‎ a także wilgotności i przenikania powietrza.
W trybie tym kamera wyświetla różnice temperatur z użyciem palety barw żelaza – kolorem czarnym,‎ niebieskim i fioletowym oznaczane są obszary o najniższej temperaturze,‎ kolorem czerwonym,‎ pomarańczowym i żółtym – obszary o temperaturze ze środka zakresu,‎ a kolorem białym – obszary o najwyższej temperaturze. Skala temperatury jest automatycznie dostosowywana do zakresu termicznego widocznego na obrazie.

10.6  Aktualizacja oprogramowania kamery

10.6.1  Ogólne

Należy jak najczęściej aktualizować oprogramowanie sprzętowe kamery FLIR,‎ aby móc korzystać ze wszystkich jego zalet. Oprogramowane kamery można zaktualizować za pomocą programu FLIR Tools — patrz sekcja 10.5 Zmienianie ustawień ( w narzędziu FLIR Tools‎)‎.