18  Inspection Route‎

18.1  Ogólne

FLIR Inspection Route to rozwiązanie, które usprawnia inspekcje termograficzne i upraszcza gromadzenie oraz raportowanie danych. Rozwiązanie obejmuje obsługę oprogramowania FLIR i kamery w celu przygotowania, kontroli i przetwarzania końcowego.
Dzięki funkcji Inspection Route kamera prowadzi operatora przez wstępnie zdefiniowaną trasę zawierającą punkty kontrolne, w której obrazy i dane są gromadzone w sposób uporządkowany. FLIR Inspection Route przyspiesza obróbkę końcową i raportowanie, zapewniając, że nic nie zostanie pominięte i że wszystkie wyniki inspekcji są uporządkowane od samego początku.
Inspekcja jest definiowana przez plik trasy pomiarowej, charakteryzujący się wysokim stopniem elastyczności. Istnieje możliwość skonfigurowania automatycznego przepływu pracy, w którym kamera automatycznie ustawia stan i kroki do następnego punktu kontrolnego po zapisaniu obrazu. Operator może również ręcznie wybrać status, dodawać komentarze oraz dodawać więcej obrazów.

18.1.1  Podręcznik użytkownika rozwiązania FLIR Inspection Route‎

Podręcznik użytkownika rozwiązania FLIR Inspection Route opisuje sposób konfigurowania pliku trasy kontrolnej, przeprowadzania kontroli, przesyłania wyników kontroli oraz tworzenia raportu z kontroli przy użyciu kamery z FLIR Inspection Route, aplikacją FLIR Thermal Studio i usługą w chmurze FLIR Ignite.
W celu uzyskania dostępu do podręcznika użytkownika rozwiązania FLIR Inspection Route przejdź do http://support.flir.com/resources/route .

18.2  Interfejs użytkownika

Graphic
Inspection Route składa się z następujących części:
  • Strzałka wstecz
    Dotknij, aby przejść do poprzedniego punktu kontrolnego.
  • Wskaźnik bieżącego punktu
    • Wyświetla nazwę bieżącego punktu kontrolnego.
    • Jeśli dla punktu kontrolnego został zapisany obraz, wyświetla ikonę obrazu.
    • Wyświetla status punktu kontrolnego.
  • Strzałka dalej
    Dotknij, aby przejść do następnego punktu kontrolnego.
  • Ikona dokumentu
    Ta ikona jest wyświetlana, jeśli dla punktu kontrolnego dostępny jest opis lub komentarz. Opis pochodzi z pliku trasy pomiarowej i może np. zawierać instrukcje lub przypomnienia dla punktu kontrolnego. Komentarze to uwagi tekstowe dodawane podczas inspekcji. Aby wyświetlić opis lub komentarz dotknij ikony.

18.2.1  Menu rozwijane

Aby wyświetlić menu rozwijane, dotknij wskaźnika bieżącego punktu.
Graphic
W menu rozwijanym można:
  • ustawiać stan bieżącego punktu kontrolnego,
  • wyświetlać nazwy plików obrazów i filmów zapisanych dla tego punktu kontrolnego,
  • dodawać komentarze dla bieżącego punktu kontrolnego,
  • otwierać listę kontrolną, patrz rozdział 18.2.2 Lista kontrolna .

18.2.2  Lista kontrolna

Lista kontrolna zawiera przegląd tras i ich postęp. Umożliwia również edycję trasy pomiarowej.
Zawartość listy kontrolnej jest definiowana przez plik trasy pomiarowej. Struktura trasy i nazwy pochodzą z pliku.
Aby otworzyć listę kontrolną, dotknij wskaźnika bieżącego punktu, a następnie dotknij opcji Lista kontrolna.
Graphic

Rysunek 18.1 

    Rysunek 18.1 przedstawia przykład listy kontrolnej:
  • Pierwsza trasa pomiarowa jest zakończona i zablokowana, co jest wskazywane za pomocą znacznika wyboru po prawej stronie.
  • Rozpoczęła się druga trasa pomiarowa. Obejmuje łącznie 91 punktów kontrolnych i jeden z nich został sprawdzony. Druga trasa pomiarowa obejmuje bieżący punkt kontrolny (w widoku na żywo), który jest oznaczony znacznikiem wyboru po lewej stronie.
Aby wyświetlić następny poziom w strukturze trasy pomiarowej, dotknij elementu na liście.
Graphic

Rysunek 18.2 

    Rysunek 18.2 przedstawia przykład poziomu z punktami kontrolnymi:
  • Pierwszy punkt kontrolny zawiera jeden lub więcej obrazów, a stan jest ustawiony na „zielony”.
  • Drugi punkt kontrolny to bieżący punkt (w trybie podglądu na żywo), który jest oznaczony znacznikiem wyboru po lewej stronie.

18.3  Przeprowadzanie kontroli

18.3.1  Przygotowanie

18.3.2  Przechwytywanie danych dotyczących trasy pomiarowej

Po przygotowaniu kamery można rozpocząć inspekcję.
Graphic

18.3.3  Edycja danych punktu kontrolnego

Dane punktu kontrolnego wyświetlanego przez wskaźnik bieżącego punktu można edytować.
Aby przejść do innego punktu kontrolnego, należy użyć strzałki wstecz lub dalej, ewentualnie wybrać punkt kontrolny z listy kontrolnej, patrz rozdział 18.3.7 Lista kontrolna .

18.3.3.1  Ustawianie statusu

18.3.3.2  Usuwanie obrazu

18.3.3.3  Dodawanie komentarza

18.3.4  Zapisywanie obrazu

Po zrobieniu zdjęcia kamera automatycznie zapisuje go na karcie pamięci. Obraz jest przechowywany w folderze z nazwą bieżącej trasy pomiarowej.
Można rejestrować i zapisywać wiele obrazów punktu kontrolnego.

18.3.5  Nagrywanie klipu wideo

Można nagrywać i zapisywać filmy w punkcie kontrolnym. Aby uzyskać więcej informacji, patrz rozdział 17 Rejestrowanie sekwencji wideo .

18.3.6  Przeglądanie i edycja obrazów kontrolnych

Obrazy kontrolne można wyświetlać i edytować w archiwum obrazów.

18.3.7  Lista kontrolna

Na liście kontrolnej można zobaczyć postęp wykonania tras pomiarowych i przejrzeć wyniki punktów kontrolnych.

18.3.8  Dodawanie punktu kontrolnego

Jeśli podczas inspekcji będzie wymagany kolejny punkt kontrolny, go dodać bezpośrednio w kamerze. Nowy punkt kontrolny zostanie dodany do pliku trasy pomiarowej, a dane z inspekcji dla nowego punktu kontrolnego zostaną zapisane wraz z wynikami z innych punktów tej trasy.

18.3.9  Przesyłanie wyników kontroli

    Wyniki inspekcji są przechowywane na karcie pamięci:
  • Plik trasy kontrolnej (.xml) w folderze głównym zawiera dane (stan, komentarze i ścieżkę pliku obrazu) wszystkich punktów kontroli.
  • Folder DCIM zawiera foldery z obrazami dla każdej trasy.
Wyniki kontroli można przesłać na posiadane konto FLIR Ignite lub przesłać ręcznie pliki wyników za pomocą kabla USB bądź karty pamięci. Można również otworzyć wyniki z karty pamięci i zapisać je w komputerze za pomocą FLIR Thermal Studio.
Po przesłaniu i bezpiecznym zapisaniu wyników kontroli można usunąć plik trasy kontrolnej i obrazy z kamery.

18.3.9.1  Przesyłanie wyników do FLIR Ignite‎

18.3.9.2  Ręczne przesyłanie wyników

Jeżeli wyniki kontroli są przesyłane ręcznie do komputera, to należy przenieść zarówno plik trasy kontrolnej (.xml), jak i obrazy do ich folderów trasy. Ważne jest zachowanie struktury folderu DCIM.

18.3.9.3  Usuwanie wyników z kamery

Po przesłaniu i bezpiecznym zapisaniu wyników kontroli można usunąć lub wymienić plik trasy kontrolnej na karcie pamięci. Jeśli nie zostanie to wykonane, po włożeniu karty pamięci i rozpoczęciu kontroli, kamera będzie kontynuować pracę od pierwszego niezakończonego punktu kontrolnego poprzedniej kontroli.
    Decyzja o zachowaniu, usunięciu lub zastąpieniu bieżącego pliku trasy kontrolnej zależy od przebiegu kontroli i sposobu zaprojektowania trasy kontroli. Kilka przykładów:
  • Przesłałeś kilka wyników, ale nie ukończyłeś jeszcze kontroli. Zachowaj bieżący plik trasy kontrolnej (.xml) i kontynuuj kontrolę.
  • Posiadasz plik trasy kontrolnej z inspekcjami dla każdego dnia tygodnia i właśnie przesłałeś wyniki z kontroli poniedziałkowej. Zachowujesz bieżący plik trasy kontrolnej (.xml) gotowy do wtorkowej kontroli.
  • Przy następnym użyciu kamery przeprowadzisz nową kontrolę. Usuwasz bieżący plik trasy kontrolnej (.xml) i dodajesz nowy plik trasy kontrolnej (.xml) bez żadnych danych do folderu głównego karty pamięci.
Możesz również usunąć foldery obrazów kontrolnych i/lub obrazy kontrolne z folderu DCIM karty pamięci. Po rozpoczęciu nowej kontroli kamera utworzy nowe foldery obrazów.

18.4  Konfiguracja

Zachowanie kamery podczas trasy pomiarowej jest sterowane za pomocą ustawień w pliku tej trasy. Ustawienia te można zastąpić w kamerze.
Ustawienia zachowania kamery można skonfigurować w menu Ustawienia. Wybierz kolejno opcje: icon (Ustawienia) > Opcje zapisu i przechowywania > Trasa pomiarowa > Konfiguruj.
    Menu Konfiguruj:
  • Podążaj za trasą pomiarową: Zaznacz pole wyboru, aby użyć konfiguracji z pliku trasy kontrolnej. Usuń zaznaczenie tego pola wyboru, aby umożliwić zastąpienie ustawień w pliku trasy pomiarowej.
  • Automatycznie przejdź dalej: To ustawienie określa, czy kamera po zapisaniu obrazu automatycznie ustawi domyślny status i przejdzie do następnego punktu kontrolnego. Jeśli większość punktów kontrolnych ma status domyślny, można zaoszczędzić czas inspekcji, zaznaczając pole wyboru. Jeśli często zachodzi potrzeba ustawienia statusu lub dodania komentarzy do punktów kontrolnych, wygodniej jest odznaczyć pole wyboru.
  • Stan domyślny: To podmenu służy do wyboru statusu, który ma być ustawiony podczas zapisywania obrazu. Opcje w podmenu pochodzą z pliku trasy pomiarowej.
  • Wymagany obraz: To ustawienie określa, czy operator musi zapisać obraz, zanim będzie możliwe ustawienie statusu punktu kontrolnego.
  • Usuń puste punkty kontrolne: To ustawienie określa, gdy operator zablokuje inspekcję, czy wszystkie puste punkty kontrolne (bez obrazu i bez statusu) zostaną usunięte z pliku trasy pomiarowej.

18.5  Tworzenie trasy pomiarowej

Trasa pomiarowa jest definiowana za pomocą pliku XML. Plik XML trasy pomiarowej określa strukturę trasy składającą się z wielu poziomów węzłów (obiekty/zasoby) i punktów kontrolnych.
Plik trasy pomiarowej określa również dostępne rodzaje statusu i konfigurację zachowania kamery.
Plik trasy pomiarowej można utworzyć przy użyciu jednej z następujących metod:
  • Aplikacja FLIR Thermal Studio.
  • Twoje własne rozwiązanie. Aplikacja FLIR Thermal SDK może być używana do tworzenia własnego oprogramowania do eksportu/importu lub integracji istniejącego systemu zarządzania zasobami.
  • Utwórz plik w kamerze.
  • Ręcznie edytuj plik XML.

18.5.1  Tworzenie trasy pomiarowej w kamerze

18.5.2  Ręczna edycja pliku XML

Przykładowy lub pusty plik XML można utworzyć na karcie pamięci w kamerze. Plik ten może być używany jako podstawa przy ręcznej edycji pliku XML.