11  Uzyskiwanie dobrego obrazu

11.1  Ogólne

Jakość obrazu zależy od kilku różnych funkcji i ustawień, jednak niektóre z nich mają większe znaczenie niż inne.
Poniżej przedstawiono funkcje i ustawienia, z którymi można eksperymentować:
  • Regulowanie ostrości kamery termowizyjnej.
  • Regulowanie obrazu termicznego (automatyczne lub ręczne).
  • Wybór odpowiedniego zakresu temperatur.
  • Wybór odpowiedniej palety kolorów.
  • Zmiana parametrów pomiarów
  • Wykonywanie korekcji niejednorodności (NUC).
W poniższych sekcjach znajduje się objaśnienie zasad korzystania z tych funkcji i ustawień.
W niektórych przypadkach można ukryć grafikę informacyjną, aby uzyskać lepszy widok.

11.2  Regulowanie ostrości kamery termowizyjnej

Poprawna regulacja ostrości jest bardzo ważna. Nieprawidłowa regulacja ostrości wpływa na sposób działania różnych trybów wyświetlania, a także na pomiar temperatury.

11.2.1  Ręczna regulacja ostrości

Ostrość można regulować ręcznie, obracając pierścień regulacji ostrości. Aby uzyskać więcej informacji, patrz rozdział 7.4.1 Ręczna regulacja ostrości .

11.2.2  Autofokus

Aby uruchomić automatyczną regulację ostrości obrazu kamery termowizyjnej, naciśnij przycisk automatycznej regulacji ostrości. Aby uzyskać więcej informacji, patrz rozdział 7.4.2 Autofokus .

11.2.3  Automatyczna regulacja ostrości — tryb ciągły

Kamera może regulować ostrość w trybie ciągłym. Aby uzyskać więcej informacji, patrz rozdział 7.4.3 Automatyczna regulacja ostrości — tryb ciągły .

11.3  Regulacja obrazu podczerwonego

11.3.1  Ogólne

Obraz termowizyjny można dostroić automatycznie lub ręcznie.
W trybie automatycznym kamera na bieżąco reguluje poziom i zakres w celu uzyskania najlepszej jakości obrazu. Kolory są rozkładane w oparciu o termiczną zawartość obrazu (histogram rozkładu kolorów). Skala temperatur, wyświetlana po prawej stronie ekranu, pokazuje górny i dolny zakres obecnej temperatury.
Korzystając z funkcji Auto adjustment region (Region automatycznej regulacji) można wybrać obszar obrazu, a następnie dostosować kolorystykę obrazu na podstawie temperatury w tym wybranym obszarze. Więcej informacji można znaleźć w rozdziale 11.3.2 Rejon automatycznej regulacji .
W trybie ręcznym skalę temperatur można dostosować do wartości zbliżonych do temperatury danego obiektu przedstawionego w obrazie. Pozwala to wykryć anomalie oraz mniejsze różnice temperatur w interesującej nas części obrazu. W trybie ręcznym kolory są rozkładane równo, począwszy od najniższej temperatury, aż do najwyższej (liniowy rozkład kolorów).
W trybie ręcznym można regulować obraz poprzez dotknięcie ekranu lub używając przycisku nawigacyjnego. Więcej informacji można znaleźć w rozdziałach 11.3.3 Regulacja ręczna poprzez dotknięcie ekranu i 11.3.4 Regulacja ręczna za pomocą panelu nawigacyjnego .
  • W trybie podglądu na żywo dotknij przycisku funkcyjnego icon , aby przełączyć się między automatycznym i ręcznym trybem regulacji obrazu.
  • W trybie podglądu/edycji jest aktywny tryb regulacji ręcznej.

11.3.1.1  Przykład 1

Na tych ilustracjach przedstawiono dwa obrazy termowizyjne budynku. Na ilustracji po lewej stronie widoczny jest automatycznie wyregulowany obraz oraz szeroki zakres temperatur między przejrzystym niebem a wyrazistym budynkiem. Takie zestawienie utrudnia dokładną analizę. Budynek łatwiej jest szczegółowo zanalizować, gdy zakres temperatur zostanie zmieniony na wartości zbliżone do temperatury w pobliżu budynku.
Graphic
Automatyczna
Graphic
Ręczna

11.3.1.2  Przykład 2

Na tych ilustracjach przedstawiono dwa obrazy termowizyjne izolatora na linii energetycznej. Aby ułatwić analizę wahań temperatur w izolatorze, na zdjęciu po prawej stronie skalę temperatury zmieniono tak, aby wartości były zbliżone do temperatury izolatora.
Graphic
Automatyczna
Graphic
Ręczna

11.3.2  Rejon automatycznej regulacji

Podczas automatycznej regulacji obrazu termowizyjnego można go dostosować w celu uzyskania najlepszej jasności i kontrastu. Oznacza to rozkład informacji o kolorach na istniejących temperaturach obrazu.
W niektórych sytuacjach obraz może zawierać bardzo gorące lub bardzo zimne obszary występujące poza obszarem zainteresowania. W takich przypadkach można wykluczyć te obszary i użyć informacji o kolorach tylko dla temperatur w obszarze zainteresowania. Można to zrobić, wybierając mniejszy obszar automatycznej regulacji.
Wybierz region automatycznej regulacji posługując się opcją icon (Ustawienia) > Ustawienia urządzenia > Opcje interfejsu użytkownika > Region automatycznej regulacji.

11.3.3  Regulacja ręczna poprzez dotknięcie ekranu

11.3.3.1  Ogólne

Tryb ręcznej regulacji dotykowej obrazu można włączyć/wyłączyć w ustawieniach. Wybierz icon (Ustawienia) > Ustawienia urządzenia > Opcje interfejsu użytkownika > Ręczna regulacja dotykowa > Wł./Wył.
Gdy tryb ręcznej regulacji obrazu jest aktywny, koło regulacji jest wyświetlane po prawej stronie przy skali temperatury. (Wyłącznie po włączeniu funkcji ręcznej regulacji).
Graphic

Rysunek 11.1  Aktywny tryb regulacji ręcznej

11.3.3.2  Procedura

11.3.3.3  Automatyczna regulacja obrazu w trybie ręcznym

W trybie ręcznej regulacji obrazu można automatycznie wyregulować obraz, dotykając ekranu. Obraz zostanie automatycznie wyregulowany w oparciu o zawartość termiczną obszaru wokół dotkniętego punktu. Górne i dolne poziomy na skali temperatury zostaną ustawione zgodnie z maksymalnymi i minimalnymi wartościami w tym obszarze. Posługując się informacjami o kolorach powiązanymi wyłącznie z odpowiednimi temperaturami, można uzyskać więcej danych na temat danego obszaru.
Graphic

11.3.3.4  Blokowanie ekranu dotykowego

Po wyregulowaniu obrazu do poziomów, które umożliwiają przeanalizowanie obszaru zainteresowania, można zablokować ekran dotykowy, aby zapobiec dalszym przypadkowym regulacjom.
Aby zablokować ekran, dotknij ikony icon znajdującej się po lewej stronie przy skali temperatury.
Aby odblokować ekran, dotknij ikony icon znajdującej się po lewej stronie przy skali temperatury.

11.3.4  Regulacja ręczna za pomocą panelu nawigacyjnego

11.3.4.1  Tryby regulacji ręcznej

Dostępne są dwa różne ustawienia dla trybu regulacji ręcznej (mające zastosowanie tylko w przypadku panelu nawigacyjnego):
  • Poziom, rozpiętość: to ustawienie pozwala ręcznie dostosować poziom i zakres przy użyciu panelu nawigacyjnego.
  • Poziom, maks., min.: to ustawienie pozwala ręcznie regulować poziom przy użyciu panelu nawigacyjnego, a także zmienić osobno górny i dolny zakres temperatur.
Wybierz typ trybu regulacji ręcznej, posługując się opcją icon (Ustawienia) > Ustawienia urządzenia > Opcje interfejsu użytkownika > Tryb ręcznej regulacji.

11.3.5  Regulacja ręczna w trybie Poziom/zakres

Wykonaj następujące czynności:

11.3.6  Regulacja ręczna w trybie Poziom/maks./min.

Wykonaj następujące czynności:

11.4  Zmiana zakresu temperatur kamery

Kamera jest skalibrowana dla różnych zakresów temperatury. Dostępne opcje zakresów temperatur są zależne od modelu kamery.
Aby uzyskać dokładne pomiary temperatur, należy zmienić Zakres temperatury kamery tak, aby dopasować go do spodziewanej temperatury badanego obiektu.

Wykonaj następujące czynności:

11.5  Zmiana palet kolorów

Istnieje możliwość zmiany palety kolorów, za pomocą której kamera wyświetla różne temperatury. W innej palecie analiza obrazu może być łatwiejsza.
W tabeli objaśniono zastosowanie poszczególnych palet kolorów.
Graphic
Żelaza
Graphic
Barwy chłodne
Graphic
Tęcza
Graphic
Tęcza o wysokim kontraście
Graphic
Biały – wysoka temperatura
Graphic
Czarny – wysoka temperatura
Graphic
Lawa
 

Wykonaj następujące czynności:

11.6  Zmiana parametrów pomiarów

Warunkiem uzyskania dokładnych wyników pomiarów jest ustawienie parametrów pomiarów:
  • Emisyjność.
  • Temperatura odbita.
  • Odległość od obiektu.
  • Temperatura otoczenia.
  • Względna wilgotność.
  • Kompensacja zewnętrznego okna IR.
Najważniejszy z parametrów pomiarów, który należy poprawnie ustawić w kamerze, to Emisyjność. Kiedy ustawiona wartość parametru Emisyjność jest niska, wzrasta znaczenie parametru Temperatura odbita. W przypadku dużych odległości ważne są parametry takie, jak Odległość od obiektu, Temperatura powietrza czy Wilgotność względna. W razie korzystania z osłony ochronnej lub zewnętrznego obiektywu musi być włączona opcja Kompensacja zewnętrznego okna IR.
Istnieje możliwość ustawienia globalnych parametrów pomiarów. Można również zmieniać ustawienia Emisyjność, Temperatura odbita i Odległość od obiektu jako parametry lokalne, w ramach danego narzędzia pomiarowego.
Aby uzyskać więcej informacji, patrz rozdział 13.5 Zmiana parametrów pomiarów .

11.7  Wykonywanie korekcji niejednorodności (NUC)

11.7.1  Ogólne

Gdy kamera termowizyjna wyświetli komunikat Kalibrowanie..., będzie to oznaczać, że wykonuje to, co w termografii nazywa się „korekcją niejednorodności” (NUC). Korekcja NUC to poprawki wprowadzane przez kamerę, które pozwalają zrekompensować różnice czułości elementów czujnika, a także niedoskonałości optyczne i geometryczne. 4 . Aby uzyskać więcej informacji, patrz rozdział 27 Informacje o wzorcowaniu .
Korekta NUC jest przeprowadzana automatycznie, na przykład przy uruchamianiu, zmianie zakresu pomiaru lub zmianie temperatury środowiska.
Korektę NUC można również przeprowadzić ręcznie. Przydaje się to przy wykonywaniu kluczowego pomiaru z jak najmniej niejednorodnym obrazem i przed rozpoczęciem nagrywania filmu.

11.7.2  Przeprowadzanie ręcznej korekty NUC

Aby wykonać ręczną korektę NUC, naciśnij i przytrzymaj przycisk archiwum obrazów icon przez ponad 2 sekundy.

11.8  Ukrywanie wszystkich nakładek

Nakładka obrazu kamery składa się z grafiki nakładki i grafiki informacyjnej obrazu. Grafika nakładki zawiera elementy, takie jak symbole narzędzi pomiarowych, tabele wyników i ikony stanu. Grafika informacyjna obrazu, którą aktywuje się w menu Ustawienia, zawiera dodatkowe informacje, takie jak data, emisyjność i temperatura otoczenia. Aby uzyskać więcej informacji, patrz rozdział 6.5.6 Grafika informacyjna obrazu .
Całą grafikę można ukryć, dotykając przycisku funkcyjnego icon .
Graphic
Obraz z nakładką kamery oraz informacje dotyczące nakładki obrazu.
Graphic
Obraz ze wszystkimi nakładkami ukrytymi.