11  Egy jó kép készítése

11.1  Általános

Egy jó kép több különböző funkciótól és beállítástól függ. Egyes funkciók és beállítások jobban befolyásolják képet, míg mások kevésbé.
Ezekkel a funkciókkal és beállításokkal érdemes kísérleteznie:
  • Az infravörös kamera fókuszának módosítása.
  • Az infravörös kép beállítása (automatikus vagy manuális).
  • Egy megfelelő hőmérséklettartomány kiválasztása.
  • Egy megfelelő színpaletta kiválasztása.
  • A mérési paraméterek módosítása.
  • Különbözőség-korrekció (NUC) elvégzése.
A következő rész elmagyarázza, hogyan tudja ezeket a funkciókat és beállításokat használni.
Egyes esetekben érdemes elrejtenie az átfedő grafikákat, hogy jobban láthassa a képet.

11.2  Az infravörös kamera fókuszának beállítása

A fókusz megfelelő beállítása különösen fontos. A helytelen fókuszbeállítás befolyásolja az üzemmódok működését, valamint a hőmérsékleti méréseket.

11.2.1  Kézi fókusz

A fókusz manuális beállításához forgassa el a fókuszgyűrűt. További információért tekintse meg a következő részt: 7.4.1 Kézi fókusz .

11.2.2  Autofókusz

Az infravörös kamera automatikus fókuszálásához nyomja meg az autofókusz gombot. További információért tekintse meg a következő részt: 7.4.2 Autofókusz .

11.2.3  Folyamatos autofókusz

Az infravörös kamerát a folyamatos autofókuszra is be lehet állítani. További információért tekintse meg a következő részt: 7.4.3 Folyamatos autofókusz .

11.3  Az infravörös kép beállítása

11.3.1  Általános

Az infravörös kép automatikusan vagy manuálisan is beállítható.
Automatikus módban a legjobb képmegjelenítés érdekében a kamera folyamatosan változtatja a szint és a tartomány beállítását. A színek a kép termikus tartalma alapján kerülnek elosztásra (hisztogram színeloszlás). A képernyő jobb oldalán lévő hőmérsékletskála mutatja az aktuális tartomány legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletét.
Az Auto adjustment region (Automatikus beállítás területe) funkció használatával kiválaszthatja a kép egy részét, majd a kiválasztott terület hőmérséklete alapján módosíthatja a kép színezését. További információért tekintse meg a következő részt: 11.3.2 Automatikus beállítás területe .
Manuális módban a hőmérsékletskálát egy, a képen szereplő tárgy hőmérsékletéhez igazíthatja. Így a kép egy kívánt részén azonosítani tudja az anomáliákat és a kisebb hőmérséklet-eltéréseket. Manuális módban a színek egységesen, a leghidegebbtől a legmelegebb hőmérsékletig kerülnek elosztásra (lineáris színeloszlás).
Manuális módban a képernyő megérintésével vagy a navigációs gomb segítségével módosíthatja a képet. További információért tekintse meg a következő részeket: 11.3.3 Manuális beállítás a képernyő segítségével és 11.3.4 Manuális beállítás a navigációs gomb használatával .
  • Élő módban válassza a icon (Hőmérséklet-tartomány) lehetőséget, majd az icon (Automatikus) vagy a icon (Kézi) lehetőséget, hogy beállítsa az automatikus vagy kézi képbeállítási módot.
  • Előnézeti/szerkesztési módban a manuális képbeállítási mód aktív.

11.3.1.1  1. példa

Itt látható egy épület két infravörös képe. A bal oldali képen, amely automata beállítású, a tiszta égbolt és a fűtött épület közötti nagy hőmérséklettartomány megnehezíti a megfelelő elemzést. Sokkal részletesebb elemzést is készíthet, ha az épület hőmérsékleteihez közeli hőmérséklettartományt választ.
Graphic
Automatikus
Graphic
Manuális

11.3.1.2  2. példa

Itt látható egy erősáramú vezeték szigetelőjének két infravörös képe. Hogy könnyebb legyen kielemezni a szigetelőn belüli hőmérsékletingadozást, a jobb oldali képen a szigetelő hőmérsékletéhez közeli hőmérséklettartomány került kiválasztásra.
Graphic
Automatikus
Graphic
Manuális

11.3.2  Automatikus beállítás területe

Egy hőkép automatikus beállításakor a képet a legjobb fényerő- és kontrasztértékekhez állítja be. Ez azt jelenti, hogy a színinformációkat a program egyenletesen osztja el a kép meglévő hőmérsékletei felett.
Némely esetben a kép tartalmazhat olyan forró vagy hideg területeket, amelyek a vizsgált területen kívül esnek. Ilyen esetekben ezeket a területeket Ön nem kívánja vizsgálni, és a színinformációkat csak a vizsgált terület hőmérsékleteire kívánja használni. Ezt egy kisebb automatikus beállítású terület kiválasztásával teheti meg.
Válassza ki az automatikus beállítású területet a következők szerint: icon (Beállítások) > Eszköz beállításai > Kezelőfelület opciók > Automatikus beállítás területe.

11.3.3  Manuális beállítás a képernyő segítségével

11.3.3.1  Általános

A manuális képbeállításhoz elérhető érintőképernyős funkciót a beállításoknál lehet engedélyezni és letiltani. Válassza a icon (Beállítások) > Eszköz beállításai > Kezelőfelület opciók > Manuális beállítás érintőképernyővel > Be/Ki.
Amikor a manuális képbeállítási mód aktív, egy beállítókerék jelenik meg a hőmérsékleti skála jobb oldalán. (Akkor alkalmazható, amikor a „manuális beállítás érintőképernyővel” funkció engedélyezve van.)
Graphic

Ábra 11.1  Aktív manuális beállítási mód

11.3.3.2  Eljárás

11.3.3.3  A kép automatikus beállítása manuális módban

Manuális képbeállítás módban a képernyő segítségével automatikusan is beállíthatja a képet. A rendszer elvégzi a kép automatikus beállítását azon pont termikus tartalma alapján, ahol megérintette a képernyőt. A hőmérsékleti skála felső és alsó szintje a terület legmagasabb és a legalacsonyabb hőmérsékletéhez lesz beállítva. A kérdéses területről több információhoz jut, ha a színinformációt a vonatkozó hőmérsékletekre alkalmazza.
Graphic

11.3.3.4  Érintőképernyő lezárása

Miután beállította a képet azokra a szintekre, ahol tanulmányozni szeretné a kérdéses területet, lezárhatja az érintőképernyőt, hogy véletlenül se módosíthassa a beállításokat.
A képernyő lezárásához érintse meg a icon ikont a hőmérsékleti skála bal oldalán.
A képernyő feloldásához érintse meg a icon ikont a hőmérsékleti skála bal oldalán.

11.3.4  Manuális beállítás a navigációs gomb használatával

11.3.4.1  Manuális beállítási módok

A manuális beállítási módhoz két különböző beállítás érhető el (csak a navigációs gombra érvényes):
  • Szint, tartomány: ezzel a beállítással manuálisan állíthatja be a szint és a tartomány értékét a navigációs gomb használatával.
  • Szint, max, min: ezzel a beállítással manuálisan állíthatja be a szint értékét a navigációs gomb használatával. A legmelegebb és a leghidegebb hőmérsékleteket is külön állíthatja be.
A icon (Beállítások) > Eszközbeállítások > Kezelőfelület opciók > Manuális beállítási mód menüpontban válassza ki a manuális képbeállítási mód típusát.

11.3.5  Manuális beállítás Szint, tartomány módban

Kövesse az alábbi eljárást:

11.3.6  Manuális beállítás Szint, max, min módban

Kövesse az alábbi eljárást:

11.4  A kamera hőmérsékleti tartományának módosítása

A kamera különböző hőmérsékleti tartományokra van kalibrálva. Az elérhető hőmérséklet-tartomány opciók a kamera típusától függnek.
A pontos hőmérsékletméréshez a vizsgált tárgy várható hőmérsékletének megfelelően módosítania kell a Kamera hőmérséklet-tartománya beállítást.

Kövesse az alábbi eljárást:

11.5  A színpaletták módosítása

Módosíthatja a kamera által a különböző hőmérsékletek esetén megjelenítendő színpalettát. Előfordulhat, hogy egy másik paletta egyszerűbbé teszi a kép elemzését.
Ez a táblázat a színpaletták különböző típusait mutatja be.
Graphic
Iron
Graphic
Sarki
Graphic
Szivárvány
Graphic
Nagy kontrasztú szivárvány
Graphic
Forró fehér
Graphic
Forró fekete
Graphic
Láva
 

Kövesse az alábbi eljárást:

11.6  A mérési paraméterek módosítása

A pontos mérésekhez fontos, hogy beállítsa a mérési paramétereket:
  • Fajlagos emisszió.
  • Visszavert hőmérséklet.
  • Tárgy távolsága.
  • Légköri hőmérséklet.
  • Relatív páratartalom.
  • Külső infravörös ablak kompenzáció.
A Fajlagos emisszió a legfontosabb paraméter, amelyet megfelelően kell beállítani. Ha a Fajlagos emisszió értéke túl alacsony, a Visszavert hőmérséklet értéke szintén fontossá válik. A Tárgy távolsága, a Légköri hőmérséklet és Relatív páratartalom paraméterek nagyobb távolságok esetén válnak fontossá. Ha árnyékoló ablakot vagy külső lencsét használ, a Külső infravörös ablak kompenzáció beállítást aktiválni kell.
A mérési paramétereket általánosan is beállíthatja. A Fajlagos emisszió, a Visszavert hőmérséklet, valamint a Tárgy távolsága paramétereket helyileg is megváltoztathatja az adott mérőeszközhöz.
További információért tekintse meg a következő részt: 13.5 A mérési paraméterek módosítása .

11.7  Különbözőség-korrekció (non-uniformity correction - NUC) végrehajtása.

11.7.1  Általános

Amikor a hőkamerán a Kalibrálás... üzenetet jeleníti meg, az azt teszi, amit a termográfiában „különbözőség-korrekciónak” (NUC) nevezünk. A különbözőség-korrekció olyan képkorrekció, melyet a kamera szoftvere végez el, hogy kiegyenlítse az érzékelő elemek különböző szintű érzékenységét és az egyéb optikai és geometriai zavarokat. 7 . További információért tekintse meg a következő részt: 27 A kalibráció ismertetése .
A különbözőség-korrekció automatikusan végbemegy, például az eszköz bekapcsolásakor, a mérési tartomány módosításakor, vagy a környezeti hőmérséklet változásakor.
A különbözőség-korrekciót manuálisan is elvégezheti. Ez akkor hasznos, ha egy kritikus mérést kell elvégeznie a lehető legkevesebb képzavarral. Elképzelhető például, hogy egy videofelvétel elindítása előtt szeretne elvégezni egy manuális kalibrációt.

11.7.2  Különbözőség-korrekció manuális elvégzése

Egy különbözőség-korrekció manuális elvégzéséhez legalább 2 másodpercig tartsa lenyomva a képarchívum gombot icon .

11.8  Az átfedő rétegek elrejtése

A kameraátfedés átfedéses grafikákból és képeket átfedő információból áll. Az átfedéses grafikák olyan elemeket tartalmaznak, mint a mérőeszköz szimbólumai, eredménytáblázatok és állapotikonok. A Beállítások menüben aktiválható képeket átfedő információ további információt tartalmaz, mint például a dátumot, a fajlagos emissziót és a légköri hőmérsékletet. További információért tekintse meg a következő részt: 6.4.5 Képeket átfedő információk .
Beállíthatja, hogy a programozható gomb megnyomásával az összes átfedő réteget elrejtse.
Graphic
Kép átfedő grafikai elemekkel és átfedő képinformációkkal.
Graphic
Kép az átfedő rétegek nélkül.

Kövesse az alábbi eljárást: